BETEGSÉGEK


Egészség és jólét

Az Amstaff kölyköket nem szabad elvállasztani az annyuktól egészen 8-1O hetes korukig. Várható élettartamuk 11-13 év, habár nem ritkák a 15-16 évet megért egyedek. Ez egy egészséges fajta viszonylag kevés jelentősebb egészségügyi problémákkal. Főbb egészségügyi gondjaik:

Örökletes betegségek

    • Az Amerikai Staffordshire Terrierek velükszületett szívbetegségben szenvedhetnek. Az OFA (Orthopedic Foundation for Animals) vizsgálati eredményei szerint az Amsztaffok a 11-ik helyet foglalják el 155 kutyafaj közzül. A tesztelt kutyák 1.6%-ánál rendellenes szívműködást mutattak ki, 95.1%-nak pedig normális volt a szíve.
    • Egyes egyedek csípő diszpláziában szenvedhetnek, habár az Amstaffoknál ez ritkábban fordul elő mint más fajtáknál. Az OFA a 21-ik helyre sorolja a fajtát 26.0% rendellenes és 71.7% normális lelettel.
    • Könyök diszplázia. Az OFA rengsorában az Amstaffok a 12-ik helyen állnak 17.8% rendellenes és 81.4% normális lelettel.
    • Térd probémák merülhetnek fel. A térdkalács ficam gyakran előfordul ha a láb íj alaku. Az OFA az Amstaffokat a 72-ik helyre sorolja 1.3% rendellenes és 98.7% normális lelettel.
    • Pajzsmirigy zavarban szenved az Amstaffok 8.0%. Normális eredményt ért el 80.0%-uk. Az OFA szerint ezzel az eredménnyel az Amstaffok a 19-ik helyen állnak 155 kutyafajta közzül.
    • Az Amstaffok néha hajlamosak az Ataxiára és a Congenitalis Kataraktára.

Más betegségek

A fajtán belül néha előfordulhat alergia, szövődményes húgyúti fertőzés és autoimmun betegségek. Az öregebb kutyáknál előfordulhat spondylózis és osteoarthritis.

Szoptatási tetánia:

A tetánia anyagforgalmi betegség, amelyet a mellékpajzsmirigy elégtelen mûködése vált ki, ami a vérsavákalcium-szintjének csökkenését eredményezi. Ez szülés alatt, és a szoptatás 6-10. napján fordul elõ, mégis azonban a szülést követõ 30-45. napokon, a legnagyobb tejtermelés idején észleljük. Gyakori olyan kutyák esetében, akik pihenés nélkül ismételten szültek, és a vemhesség-szoptatás idején mész, foszfor továbbá D-vitaminadagolásban nem részesülnek. A kutya a tejjel kiürülõ sókat tartalékhiányában pótolni nem tudja, ezért a vérsavó kalciumszintje alacsony értékre süllyed. Ez váltja ki a tetániás állapotot, ill. az ijesztõrohamot. A betegség váratlanul, lihegéssel és remegéssel kezdõdik. A nyugtalanság fokozódik, a kutyazavartan összevissza futkos, majd a hátulsó testrésze gyengül, meginog, elesik, és végül megbénul. A kutya szája nyitott, nyelve kilóg, fogai vacognak, szája habzik. A rohamok szünetében a száj zárt. A tünetekbõl akár mérgezésre is gyanakodhatunk. Azonnal forduljunk állatorvoshoz! A gyors beavatkozás hatására gyors javulás a tünetek teljes megszûnése érhetõ el. A roham a kezelés után is ki újulhat, ilyenkor kezelést meg kell ismételni. A betegség megelõzhetõ a szuka megfelelõ táplálásával a megfelelõ vitamin és ásványianyag bevitellel, és szukánk gyakori elletésének mellõzésével elkerülhetõ.

Nincsenek megjegyzések: